Popikonet og kattedamen Taylor Swift kalder til stemmeurnerne i USA
Sangerinden Taylor Swift har tidligere engageret sig politisk i præsidentvalget 2020. Dengang opfordrede hun førstegangsvælgere til at registrere sig, og tusindvis af unge fans fulgte hendes råd. (Arkivfoto). Foto: Andre Dias Nobre/Ritzau Scanpix
Den amerikanske popstjerne og kattedame Taylor Swift har meddelt officielt, at hun støtter Demokraterne. Trump forudser, at det vil skade hendes forretning.
Det amerikanske popikon Taylor Swift har på det sociale medie Instagram erklæret sin støtte til Demokraternes Kamala Harris, der prøver at blive USA's næste præsident.
- Taylor Swift - barnløs kattedame, underskriver popstjernen sit opslag.
Et billede, hvor hun poserer med rød læbestift og sin kat Benjamin Button i favnen, ledsager det politiske budskab.
Med samme farve blå øjne ser kat og katteejer ind i kameraet.
I billedteksten fortæller Taylor Swift sine 283 millioner følgere, at hun bakker op om Kamala Harris som USA's præsident og Tim Walz som vicepræsident.
Annonce
Swifts kattebillede er en reference til en udtalelse fra Det Republikanske Partis vicepræsidentkandidat, J.D. Vance.
I et videointerview med Fox News fra 2021 kalder J.D. Vance Kamala Harris og andre demokratiske kvinder for "barnløse kattedamer", som "ødelægger vores land".
Kommentaren har skabt furore, og J.D. Vance har siden måttet kæmpe med beskyldninger om at være sexist.
Stjernens stillingtagen har mange unge amerikanere ventet på.
Sidst på eftermiddagen onsdag havde opslaget på Instagram fået 8 millioner likes. Med sine millioner af følgere har den 34-årige Swift en stor rækkevidde.
I sit opslag kalder hun den demokratiske præsidentkandidat en "dygtig leder med en rolig hånd".
- Jeg tror, at vi kan opnå så meget mere i dette land, hvis vi lader os lede af ro og ikke kaos.
Afsluttende skriver hun, at hendes følgere selv skal træffe deres valg, og at de skal huske at registrere sig som vælgere.
Det Republikanske Parti er ikke imponeret af Swifts opslag.
Den amerikanske popstjerne Taylor Swift har offentligt tilkendegivet sin støtte til præsidentkandidat Kamala Harris. Det har mange af hendes fans ventet på. (Arkivfoto). Foto: Andre Dias Nobre, Saul Loeb/Ritzau Scanpix
- Jeg har ikke været en fan af Taylor Swift. Hun er en meget liberal person. Det lader til, at hun altid støtter en fra Det Demokratiske Parti. Hun vil nok betale en pris for det på markedet, siger præsidentkanditat Donald Trump, ifølge AFP.
Annonce
Demokraterne havde ikke på forhånd fået noget at vide om popstjernens planer. Swifts opslag blev læst højt for vicepræsidentkandidat Tim Walz, mens han blev interviewet af mediet MSNBC.
- Jeg er utrolig taknemmelig. Det kan jeg sige som katteejer. Det var veltalt, og det er den type mod, vi har brug for i Amerika, siger Tim Walz.
Det er ikke første gang, at popikonet blander sig i USA's politik.
Hun debuterede i sin rolle som politisk aktør i 2018, hvor hun støttede op om den tidligere demokratiske guvernør Phil Bredesen i delstaten Tennessee.
Siden støttede hun også den nuværende demokratiske præsident Joe Bidens kampagne i 2020.
Dengang opfordrede hun sine "swifties", som hendes fans kaldes, til at registrere sig som vælgere. Ifølge mediet Euronews fik opfordringen dengang tusindvis af førstegangsvælgere til at registrere sig.
Den amerikanske præsidentkandidat Donald Trump mener, at Taylor Swifts forretning vil lide under hendes støtte til Kamala Harris. Swift lavede sit opslag efter præsidentdebatten mellem Harris og Trump natten til onsdag dansk tid. Foto: Saul Loeb/Ritzau Scanpix
Spørgsmålet er nu, om hendes stillingtagen kan have en effekt på valgets udfald.
En Fox News rundspørge fra oktober 2023 viste, at 55 procent af amerikanske vælgere havde en positiv opfattelse af Taylor Swift.
Hendes fans er kendt for at være meget loyale over for popikonet.
En del af følgerne oprettede kort efter, at Harris offentliggjorde sit kandidatur, en bevægelse på det sociale medie X, som de kaldte "Swifties for Kamala".
Annonce
Selvom popstjernen ikke selv er en del af gruppen, har hun lagt navn til bevægelsen.
Gruppen med mere end 7000 følgere indsamlede, hvad der svarer til mere end 820.000 kroner i løbet af kun to timer.
Taylor Swift gik til tasterne, efter at en AI-generet video af popstjernen dukkede op på Harris' modkandidat Donald Trumps hjemmeside.
Den falske Taylor Swift sagde, at hun bakkede op om Donald Trump. Nu hvor den rigtige Taylor Swift har udtalt sig, er der ingen tvivl længere.
/ritzau/
Andre kendisser bakker op om Kamala Harris
* Taylor Swift er ikke den eneste stjerne, der bakker op om Kamala Harris.
* Det samme gør blandt andre skuespillerne Barbara Streisand og George Clooney.
* Også sangerne John Legend, Olivia Rodrigo og Megan Thee Stallion støtter hende.
* Harris har også fået lov til at bruge popikonet Beyoncés sang "freedom" i forbindelse med sin valgkampagne.
Kilder: NBC News og Euronews.
/ritzau/
Hvem er Taylor Swift?
* Taylor Swift er en amerikansk sanger og sangskriver.
* I 2024 fik hun som den første kunster for fjerde gang en Grammy-pris for årets album.
* Hun betegnes som en af de mest indflydelsesrige nutidige musikere.
* Swifts musik har udviklet sig fra country til pop, men hun har bevaret sin karakteristiske sangskrivningsstil.
* Taylor Swifts sange er ofte baseret på egne oplevelser, hvilket har skabt en stærk forbindelse mellem hende og hendes fans.
* Hun har netop færdiggjort den europæiske del af sin turné "Eras Tour". Det er den bedst sælgende koncertturné nogensinde.
* Hun er blevet et kulturelt ikon og har stor indflydelse på blandt andet modeverdenen.
* Det er ikke første gang, sangerinden har engageret sig politisk. I 2018 støttede hun den tidligere demokratiske guvernør Phil Bredesen i delstaten Tennessee.
* Ved præsidentvalget i 2020 støttede hun præsident Joe Biden.
Kilder: Den Store Danske, Taylor Swifts officielle hjemmeside og apnews.
Seneste artikler
Se billederne: Da bjørnene blev sluppet løs i Bjørneskoven
Tidligere tv-vært Gregers Dirckinck-Holmfeld er død - 93 år
Allan Blak langer ud efter partitoppen i Dansk Folkeparti
Forældre i opråb om massive rotteproblemer på skole: - Det er ikke rart at vide, at mit barn render rundt i en rotterede
To cirkusser, to jubilæer og masser af løjer
Mest læste artikler
Nu indtager de Bjørneskoven
Vinden rusker: Fraråder vindfølsomme køretøjer
Diskoteksåbning hænger i en tynd tråd: - Vi er dødafhængige af det
Nyt museum i nakskov åbner med fjord-oplevelser
Ældreformand: Rystende besparelser