PORTRÆT: Macrons friske pust bliver udfordret fra højre

Da Emmanuel Macon blev valgt som præsident i Frankrig, var han den yngste statsleder i Frankrig siden Napoléon Bonaparte. Fem år senere kæmper han for at bevare præsidentposten. (Arkivfoto). Foto: Ludovic Marin/Ritzau Scanpix

Emmanuel Macron startede som et frisk pust, men har forsøgt at gennemføre flere upopulære reformer.

Offentliggjort Sidst opdateret

For fem år siden kunne den dengang 39-årige Emmanuel Macron flytte ind i det franske præsidentpalæ. På det tidspunkt var han den yngste statsleder i Frankrig siden Napoleon.

Da Emmanuel Macron blev valgt, beskrev han sig selv som et frisk pust. Han stillede op som kandidat for en folkelig bevægelse En Marche - der betyder fremad - som ville lægge sig selv på midten af fransk politik.

En Marche havde, da Macron blev valgt, ingen medlemmer af den franske nationalforsamling.

I forbindelse med valget meddelte Macron, at han ville lytte til dem, der ikke havde stemt på ham.

Hans modkandidat dengang er den samme politiker, som ved valget denne gang ser ud til at blive hans største rival - højrefløjspolitikeren Marine Le Pen.

- Jeg kender vreden, bekymringen og tvivlen, som mange af jer har udtrykt. Det er mit ansvar at lytte til det, sagde Macron dengang.

Han understregede også, at han ikke var en del af den elite, som mange franskmænd ikke bryder sig om. Det til trods for, at han også er tidligere økonomi- og industriminister i Frankrig.

Reformer har fyldt meget i Macrons præsidentperiode.

Emmanuel Macron har været med til at vedtage flere skattelettelser, og han måtte droppe en benzinskat i 2018 efter uro forårsaget af protestbevægelsen de gule veste, skriver BBC.

Macrons regering har også løbende indført ny lovgivning, der skal bekæmpe terror. Blandt andet indførte hans regering øget kontrol med religiøse organisationer efter drabet på den franske skolelærer Samuel Paty.

Men i valgkampen denne gang er der et forslag til en reform, som har mødt kritik fra franskmændene. Emmanuel Macrons regering har foreslået at hæve pensionsalderen.

- Vi er nødt til at arbejde mere, sagde Emmanuel Macron ifølge nyhedsbureauet AFP, da han præsenterede sit valgprogram.

Det sker imens Frankrig gennemgår en inflationskrise.

Desuden vil Macron investere yderligere i det franske forsvar og i energisektoren. Pengene til det skal blandt andet findes i besparelser i regioner og kommuner.

/ritzau/