Portugals premierminister, Jose Socrates, trådte onsdag aften tilbage, efter at parlamentet havde forkastet en spareplan fra hans mindretalsregering.
Hans tilbagetræden forstærker usikkerheden omkring landets gældskrise og skaber krisestemning i EU forud for et topmøde torsdag og fredag i Bruxelles om euroen.
- Premierminister Socrates er trådt tilbage, hedder det i en erklæring fra præsident Anibal Cavaco Silvas kontor.
Den kom umiddelbart efter parlamentsafstemningen, hvor alle fem oppositionspartier gik imod spareplanen, som var den socialistiske regerings fjerde økonomiske nedskæringsplan inden for det seneste år.
Krisen sammenlignes med de politiske og dybe økonomiske kriser i Grækenland og Irland.
- Efter vores vurdering er det overvejende sandsynligt, at Portugal i løbet af nogle uger eller måske blot dage må kaste håndklædet i ringen og bede om hjælp fra EU og IMF, siger cheføkonom Jakob Graven fra Sydbank.
Han tilføjer, at dette vil kunne få hele gældskrisen i EU til at blusse op på ny og måske få investorer til at rette blikket mod Spanien som det næste land i rækken med gældsproblemer.
Det politiske drama truer med at skabe store problemer på topmødet i Bruxelles, der indledes torsdag.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde