Præsidenten genvalgt i Congo

Optællingen efter søndagens præsidentvalg i Congo betyder, at præsident Denis Sassou-Nguesso kan fortsætte syv år på posten.

Republikken Congos præsident, Denis Sassou-Nguesso, kan belave sig på en ny syvårig periode på topposten i Afrikas femte største olieproducerende land, efter at han fik 78,6 procent af stemmerne ved søndagens valg, oplyste landets valgkommission onsdag.
Observatører fra Den Afrikanske Union og Det Økonomiske Fællesskab sagde, at valget, som oppositionspartierne boykottede, var frit og gennemskueligt, mens en menneskerettighedsgruppe sagde, at valget var inficeret af svindel.
- Congo hilser demokratiets sejr. Jeg er præsident for hele Congos folk, sagde Sassou-Nguesso, der fejrede sin sejr i sit kampagnecenter, mens hans tilhængere kørte rundt i gaderne i biler og dyttede.
Den 66-årige Sassou-Nguesso har bortset fra en kort periode i midten af 1990'erne siddet tungt på magten siden et militærkup i 1979. Han er en af tre afrikanske præsidenter, hvis formue kulegraves af en fransk undersøgelsesdommer. Sassou-Nguesso vandt sin seneste valgsejr i 2002, da hans hovedmodstandere blev forbudt eller trak sig på grund af svindel.
- Dette valg har haft en meget lav deltagelse, har været præget af svindel og uregelmæssigheder, har hverken været retfærdigt, gennemskueligt eller ærligt, og det er ikke udtryk for det congolesiske folks vilje, lyder det fra en congolesisk menneskerettighedsgruppe.
/ritzau/




Offentliggjort Sidst opdateret