Lastbiler fyldt med bevæbnede mænd, der sandsynligvis støtter Kirgistans væltede præsident, Kurmanbek Bakijev, er på vej mod hovedstaden, Bisjkek. Det oplyser Folkekirkens Nødhjælp med henvisning til organisationens kildenet i det urolige, centralasiatiske land.
- Vi har fået indberetninger fra folk rundt om i landet om, at lastbiler fyldt med bevæbnede unge mænd på vej mod hovedstaden. Det er antageligt tilhængere af Bakijev, siger Jørgen Thomsen, der er koordinator af de aktiviteter, Folkekirkens Nødhjælp har i Østeuropa og Centralasien.
Oplysningerne om, at bevæbnede mænd er på vej mod Bisjkek, kommer dagen efter, at præsident Bakijev blev nødt til at flygte fra hovedstaden som følge af folkelige demonstrationer mod hans styre. Snesevis af mennesker meldes dræbt i forbindelse med urolighederne.
Som følge af den fortsat anspændte situation i Bisjkek besluttede Folkekirkens Nødhjælp torsdag middag at lukke dets kontor i den kirgisiske hovedstad. De 10 ansatte er af sikkerhedsmæssige grunde blevet opfordret til at holde sig hjemme.
- De seneste meldinger, vi har fået, går ud på, at folk løber ind og ud ad præsidentens bolig i Bisjkek og stjæler, hvad de kan, forklarer Jørgen Thomsen.
- Situationen er uoverskuelig, siger koordinatoren for Folkekirkens Nødhjælp.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker