Storbritanniens prins William synes fast besluttet på at gøre tjeneste i frontlinjen i Afghanistan og dermed følge i sin lillebrors fodspor.
I en ny dokumentarudsendelse på tv-stationen Sky 1 om prinsens besøg i Botswana tidligere i år siger William, at han vil til Afghanistan, hvor Storbritannien har 10.000 soldater.
Den 28-årige prins, der er nummer to i den britiske tronarvefølge, afsluttede for nylig sin første periode som andenpilot i det britiske flyvevåben.
Hans bror, prins Harry, gjorde tjeneste i den britiske hær i Afghanistan i 10 uger. Han blev trukket hjem, da der kom medierapporter om, at hans tilstedeværelse udgjorde en særlig sikkerhedsrisiko.
- Der er nogle lidt gyldige argumenter mod, at jeg sendes til Afghanistan, men mange af dem er overdrevne, siger prins William i en kommentar til hjemkaldelsen af hans bror.
I alt 340 britiske soldater er blevet dræbt i Afghanistan siden 2001.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet