Problemerne fortsætter på Fukushimaværket

Efter tiltrængte positive nyheder om, at røgen fra reaktor tre skulle være stoppet - kom meldinger om, at det nu ryger fra reaktor to på det ulykkesramte Fukushima-atomkraftværk i Japan.

Røgen fra reaktor tre, som nu er stoppet, var tidligere årsag til, at nogle af arbejderne fra atomkraftværket Fukushima blev evakueret fra stedet.

Specifikt var det bassinet, der skulle køle de brugte brændselsstave i reaktor 3, som røgen steg op fra, og det kan meget vel være samme problem, der nu har ramt reaktor 2.

Oven i de i forvejen mange dårlige nyheder siger franske eksperter, at forureningen i området omkring værket vil vare i mindst årtier - og de understreger, at udslippet af radioaktivitet nu er signifikant og vedvarende.

- Det er muligt, at forureningen har spredt sig ud til 100 kilometers afstand af værket. Antallet af radioaktive partikler på jorden er stort, siger Jean-Luc Godet fra det franske nukleare sikkerhedsagentur.

Kølesystemerne på værket, som skal forhindre en nedsmeltning, blev ødelagt, da Japans nordøstlige kyst blev ramt af et kraftigt jordskælv og en efterfølgende tsunami fredag den 11. marts.

Siden har ingeniører arbejdet på det katastroferamte atomkraftværk i en kamp mod tiden for at få kølesystemerne op at køre igen og genetablere strømmen, så reaktorerne ikke overopheder.

Tidligere lød meldingen fra forsyningsselskabet Tepco, at det var lykkedes at koble strømkabler til køleanlæggene ved de seks reaktorer, hvilket skulle gøre det muligt at nedkøle både brændselsstave og de bassiner, hvor de brugte brændselsstave opbevares.

Fukushima-værket ligger omkring 250 kilometer nord for hovedstaden Tokyo.

/ritzau/

Kort efter røgen fra reaktor tre var stoppet, begyndte problemerne på reaktor to.

Offentliggjort Sidst opdateret