Protokollen spænder ben for USA-Taliban-forhandlinger
De første fredsforhandlinger for Afghanistan mellem USA og Taliban finder formentlig ikke sted torsdag i Qatar som oprindelig planlagt.
Der er gået diplomatiske knaster i processen, siger en kilde til nyhedsbureauet Reuters.
På spørgsmålet, om mødet finder sted torsdag, siger kilden:
- Der er ikke noget planlagt, som jeg kender til.
Betyder det, at der ikke bliver noget møde torsdag?
- Ja, det er korrekt, svarer kilden.
Den afghanske regering skulle have været den tredje deltager ved forhandlingerne i Qatar, men præsident Hamid Karzai meldte onsdag afbud med den begrundelse, at en fredsløsning skal indgås af afghanerne selv.
Men formentlig var det afghansk vrede over, at USA angiveligt havde svigtet en garanti om ikke at give Taliban-oprørerne officiel status.
USA's udenrigsminister, John Kerry, har flere gange talt med Karzai for at få løst problemerne, siger både amerikanske og afghanske embedsmænd.
Problemet er navnet, eller status, på det kontor, som Taliban netop har åbnet i Qatar.
Taliban havde på kontorbygningen hængt et skilt op med navnet: "Det Islamiske Emirat Afghanistans Politiske Kontor".
Det var det navn, som Taliban brugte, da bevægelsen fra 1996 til 2001 regerede store dele af Afghanistan, og det er et navn, som Afghanistans nuværende regering ikke accepterer, at Taliban bruger.
Skiltet på bygningen er pillet ned igen, men vidner siger, at der inde i bygningen hænger et tilsvarende skilt.
Det hang der så sent som torsdag morgen - altså ikke længe før, at mødet, der skal tage luften ud af den afghanske konflikt, skulle have fundet sted.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned