Putin rækker ud efter allierede ved topmøde med afrikanske lande
Topmødet bliver holdt i Sankt Petersborg, hvor der er pyntet op med flag. 49 afrikanske lande ventes at deltage i mødet, der varer to dage. Foto: Olga Maltseva/Ritzau Scanpix
Afstandtagen til den russiske invasion af Ukraine har været mindre på det afrikanske kontinent end mange andre steder. Det forsøger Putin at drage nytte af.
Ritzau RitzauJens Bjarke Alsing Holst/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Torsdag og fredag er et par vigtige dage for Ruslands præsident, Vladimir Putin.
Den står på topmøde med afrikanske lande. Her skal den russiske præsident forsøge at sikre, at Rusland ikke bliver mere isoleret, end landet i forvejen er på grund af krigen i Ukraine.
Rusland rækker ud efter allierede. Og de afrikanske lande er vigtige i den henseende.
Det kan både være aktive eller passive allierede. Altså enten allierede, der aktivt støtter Rusland, eller allierede, der ikke tager direkte stilling eller afstand til krigen.
For eksempel ved at afstå fra at stemme eller stemme neutralt ved FN's generalforsamlinger, når afstemningerne handler om Ruslands krigsførelse.
Annonce
Det forklarer Flemming Splidsboel Hansen. Han er seniorforsker med fokus på Rusland ved Dansk Institut for Internationale Studier (Diis).
- Allerhelst vil russerne jo have aktiv støtte. Men det er også rigtig fint for dem, hvis de kan få lande til i det mindste ikke at ytre kritik og bare lade som ingenting.
- Men man prøver at se, om man kan skaffe nogle aktive allierede. Nogle, som fortsat vil handle med Rusland og støtte Rusland aktivt, siger Flemming Splidsboel.
Ruslands brug for støtte er blevet mere akut på grund af krigen, vurderer han.
Han forklarer, at Rusland blandt andet er presset på våbenmarkedet, og at det også handler om adgang til forskellige ressourcer i Afrika.
49 lande fra Afrika har ifølge det russiske præsidentkontor, Kreml, bekræftet deres deltagelse ved topmødet i Sankt Petersborg. Blandt andre Sydafrikas præsident, Cyril Ramaphosa.
På mødet skal de blandt andet tale om korn og Ukraine-krigen.
Flere afrikanske lande har hidtil afstået fra at kritisere Ruslands invasion af Ukraine.
Derfor er der også lagt op til et møde med god stemning, når Putin fredag med en gruppe af afrikanske lande holder frokostmøde, hvor krigen er på programmet.
- Rusland værdsætter den oprigtige indsats fra afrikanske partnere for at finde en politisk løsning på konflikten, sagde Kreml i en erklæring tirsdag forud for mødet.
Annonce
De afrikanske lande ventes særligt at have fokus på den kornaftale mellem Rusland og Ukraine, som stoppede tidligere på måneden.
Aftalen har sikret korneksport fra de to lande under krigen til globale markeder, herunder Afrika, som er stærkt afhængig af korn fra de to store eksportører.
Rusland har forsøgt at berolige de afrikanske lande og sagt, at man forstår deres "bekymringer" over udviklingen.
Under topmødet ventes Putin desuden at komme med en "stor udmelding" om fødevarer. Det siger Juri Usjakov, udenrigspolitisk rådgiver i Kreml, forud for mødet.
Men først og fremmest handler det om at udvikle samarbejdet mellem Rusland og Afrika.
- Det er vigtigt, at samarbejdet mellem Rusland og Afrika over de seneste år har nået nye højder. Vi ønsker at fortsætte med at bevæge os i den retning, skriver Putin i et velkomstbrev.
Ruslands præsident, Vladimir Putin, mener, at samarbejdet mellem Rusland og afrikanske lande over de seneste år har nået nye højder. Han vil bruge topmødet til at forbedre samarbejdet yderligere. Foto: Alexander Kazakov/Ritzau Scanpix
Topmødet er det andet af sin slags. Det første fandt sted i 2019 i Sotji i det sydlige Rusland. Dengang deltog 54 afrikanske lande, og der blev underskrevet bunkevis af aftaler.
/ritzau/
Kort om topmødet
* Topmødet finder sted torsdag og fredag i Sankt Petersborg, Rusland. Det er det andet af sin slags - det første fandt sted i Sotji i det sydlige Rusland i 2019.
* 49 afrikanske lande har bekræftet deres deltagelse ved topmødet, som officielt set har til formål at styrke samarbejdet mellem Rusland og afrikanske lande på "alle områder", herunder politik, sikkerhed, økonomi, forskning, teknologi og kulturelle og humanitære sager.
* Den russiske præsident, Vladimir Putin, ventes at åbne topmødet torsdag. Han skriver i et velkomstbrev, at "vi vil gøre alt, hvad vi kan, for at støtte afrikanske lande".
* Topmødet afsluttes med en deklaration, som skal vise vejen frem for det russisk-afrikanske samarbejde.
Kilde: Hjemmeside for topmødet.
/ritzau/
Ruslands præsident, Vladimir Putin, ses her med Sydafrikas præsident, Cyril Ramaphosa, under det første russisk-afrikanske topmøde. Det fandt sted i Sotji i det sydlige Rusland i 2019. Ramaphosa ventes også at deltage ved dette års topmøde. Foto: Pool/Reuters
Seneste artikler
Festivalleder: - Vi er dér, hvor vi skal være
Hus fra bondestenalderen fundet på Falster
Der var sommerfugle i maven før historisk broløb
250 frivillige sendte de første af 10.000 løbere godt afsted
Næsgaard-elever løber med i stor stil: - Broløbet er once-in-a-lifetime
Mest læste artikler
Stopper efter 140 år: - Vi kan ikke betale købmanden med traditioner
Bar lukker: - Tiden er kommet til at sige farvel
Kronprinsen til stor brofest
Nabo taber klagesag om kæmpe solcelleanlæg
Kronprinsen på broen