Putin til Trump: Assad vil holde præsident- og parlamentsvalg
Ifølge den russiske regering har Putin fortalt Trump i en telefonsamtale, at "den syriske leder bekræftede at holde sig til den politiske proces, at gennemføre en reform af forfatningen og at afholde præsident- og parlamentsvalg". Foto: /ritzau/AP/Mikhail Klimentyev/arkiv
/ritzau/AP/Mikhail Klimentyev/arkiv
Vladimir Putin og Donald Trump har talt i telefon i en time. Putin er i kontakt med centrale aktører i Syrien.
Ruslands præsident, Vladimir Putin, har tirsdag talt i telefon med sin kollega i USA, Donald Trump, om at finde en politisk løsning på krigen i Syrien.
De to mænd talte sammen, efter Putin mandag mødtes med den syriske præsident, Bashar al-Assad, i den russiske ferieby Sotji.
Samtalen mellem Putin og Trump varede cirka en time. Det oplyser en embedsmand i Det Hvide Hus ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Ud over Syrien talte de to om Ukraine, Iran, Nordkorea og Afghanistan.
Udviklingen i Syrien aktualiseres af, at Islamisk Stat (IS) er blevet fordrevet fra næsten alle syriske områder. Det samme er sket i Irak, og det har fået det selvudråbte kalifat til at bryde sammen.
Ifølge den russiske regering fortalte Putin Trump, at "den syriske leder bekræftede at holde sig til den politiske proces, at gennemføre en reform af forfatningen og at afholde præsident- og parlamentsvalg".
Ifølge nyhedsbureauet AFP understregede Putin samtidig over for Trump "behovet for fortsat at holde Syriens suverænitet, uafhængighed og territoriale integritet intakt".
I en erklæring fra Det Hvide Hus opfordrer den amerikanske præsident til at sikre "stabilitet i et forenet Syrien".
- Målet er på en fredelig måde at løse den syriske borgerkrig, afslutte den humanitære krise, give de fordrevne syrere mulighed for at vende hjem og sikre stabiliteten i et forenet Syrien fri for ondskabsfuld intervention og tilflugtssteder for terrorister, står der i erklæringen ifølge AFP.
Donald Trump kaldte ifølge nyhedsbureauet AP telefonsamtalen "et stort opkald", da han tirsdag eftermiddag forlod Det Hvide Hus for at tilbringe den amerikanske højtid Thanksgiving i Florida.
Han noterede længden af samtalen og fortalte, at Putin og han talte "meget stærkt om at bringe fred til Syrien", ligesom at de to ifølge Trump talte "meget stærkt om Nordkorea".
Onsdag rejser Irans præsident, Hassan Rouhani, og hans tyrkiske kollega, Recep Tayyip Erdogan, til møder i Rusland med Putin.
De to lande befinder sig på hver sin side i den syriske konflikt.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned