Premierminister Vladimir Putins regeringsparti Forenet Rusland står til en markant tilbagegang ved søndagens parlamentsvalg i Rusland. Det viser de første valgstedsmålinger.
Forenet Rusland står til at få 48,5 procent af stemmerne. Ved valget i 2007 fik partiet 64,3 procent.
Holder valgstedsmålingen får partiet 220 af Statsdumaens 450 pladser og mister dermed sit absolutte flertal. Forenet Rusland har de seneste fire år haft 315 mandater.
Forenet Rusland er dog fortsat det klart største parti i parlamentet.
Næststørste parti bliver som ventet Kommunistpartiet, der går frem fra 11,6 procent i 2007 til 19,8 procent ifølge målingen, der er udført af instituttet VTsIOM.
De Liberale Demokrater, der ledes af den omdiskuterede politiker Vladimir Sjirinovskij, står til 11,4 procent i målingen, mens partiet Et Retfærdigt Rusland, der står Putin nær, ser ud til at få 12,8 procent af stemmerne.
Et andet og mindre målingsinstitut, FOM, viser, at Forenet Rusland står til kun 46 procent af stemmerne. Ifølge Fom får kommunisterne 21 procent.
Valget ses som en test på Vladimir Putins popularitet. Han er Ruslands stærke mand og anses for at være en sikker vinder af præsidentvalget i marts næste år.
Økonomisk krise, fattigdom, manglende reformer og omfattende korruption har gjort mange skeptiske over for både Putin og Forenet Rusland.
Mange tvivler på, at Putin og hans parti er i stand til at skabe økonomisk fremgang.
De første valgresultater fra det østlige Rusland ventes inden for få timer, og en sikker prognose ventes i løbet af søndag aften.
Det endelig resultat ventes først mandag.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker