En enkelt turistbus triller hen ad den støvede ørkensti og gør holdt et par hundrede meter fra Kheops-pyramiden og Sfinxen.
De omkring 20 asiatiske turister, der myldrer ud af bussen og begynder at fotografere, har nogle af verdens største turistattraktioner for sig selv denne morgen.
Pyramiderne, der ligger 12 kilometer fra Kairos centrum, genåbnede onsdag efter at have været lukket på grund af sikkerhedssituationen i den egyptiske hovedstad.
Her har demonstranter de seneste to uger protesteret mod præsident Hosni Mubaraks styre.
I kølvandet på demonstrationerne er fulgt uroligheder, der har kostet omkring 300 mennesker livet og fik turisterne til at flygte ud af landet.
Turistguiden Hamouda Abdollah er en af de lokale ansatte, der endnu ikke er blevet sendt hjem af sin arbejdsgiver. Onsdag fik han adgang til pyramiderne for første gang i 13 dage.
- Jeg har aldrig set stedet så øde før. Normalt kan man dårligt komme frem for turister, siger Abdollah, der har arbejdet som guide i fire år.
En anden af Kairos store turistmagneter, Det Egyptiske Museum, holder fortsat lukket. Museet ligger få hundrede meter fra Tahrir-pladsen, der på 16. døgn er belejret af demonstranter.
Hoteller over hele byen melder om et meget lille antal gæster, som først og fremmest er udenlandske pressefolk.
Årligt besøger millioner af turister Egypten. Omkring hver ottende egypter er ansat inden for turistsektoren, mens mange servicefag i høj grad afhænger af indtægter fra turister.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker