Racisme i norske lærebøger

En del skolebøger i Norge bidrager til negative fremstillinger af personer med minoritetsbaggrund. Det mener den norske forsker, Åse Røthing, der betegner flere af bøgerne som racistiske.

Røthing, der er forsker ved Universitetet i Oslo, har analyseret lærebøger, som bruges i skolen. Hun mener, at læreres og forfatteres uvidenhed fører til racistiske bøger.

- I skolen og i bøgerne opridses hyppigt en udviklingslinje, hvor det, der skete i Norge i gamle dage, sammenlignes med det, der er almindeligt i andre kulturer eller muslimske lande i dag. På den måde fremstår det, som om de stadig lever i fortiden, siger Røthing til norsk radios P4.

Hun mener, at lærebøgerne fremstiller etniske nordmænd som moderne og i udvikling i modsætning til minoriteterne. Og det er ifølge forskeren med til at forstærke fordommene.

/ritzau/NTB

Norsk forsker langer ud efter skolelærere og forfattere. Hun betegner dem som uvidende og karakteriserer mange af deres bøger som racistiske.

Offentliggjort Sidst opdateret