Raket sendt mod Israel kort før våbenhvilens udløb
Alarmsirenerne har onsdag aften kort før udløbet af en 72 timer lang våbenhvile sendt indbyggere i det sydlige Israel i beskyttelsesrum, skriver Reuters.
Den israelske avis Yediot Ahronot skriver på sin netavis, at en raket affyret fra Gaza er slået ned i åbent land nær byen Ashkelon i det sydlige Israel.
Israelske radiostationer rapporterer ifølge Reuters om to raketter.
Episoden skete omkring klokken 22 lokal tid (21 i Danmark), og det var blot to timer før, at våbenhvilen udløber.
Meldingerne har øget frygten for, at bombardementer og raketbeskydningen igen bryder ud i Gazaområdet.
Efter meldingerne i Israel har en talsmand for den militante islamiske Hamas-milits i Gaza imidlertid afvist, at den står bag raketbeskydningen.
- Hamas afviser at have affyret nogle raketter mod besættelsesmagten i aften, siger talsmanden Sami Abu Zuhri i en erklæring.
Der er onsdag aften også rapporter om, at en raket har ramt i den egyptiske Sinai-ørken. Her skal et barn være dræbt, mens to andre er blevet såret af en raket, der ramte deres hjem lidt syd for grænsen til Gaza.
Israelske og palæstinensiske forhandlere har i Kairo, Egyptens hovedstad, i de seneste dage forsøgt at blive enige om en forlængelse af våbenhvilen med hjælp fra egyptiske mæglere.
Ifølge israelske embedsmænd er Israel klar til at forlænge våbenhvilen i yderligere 72 timer, skriver nyhedsbureauet AFP.
- Israel er enig i et egyptisk forslaget om at forlænge våbenhvilen i 72 timer, siger embedsmanden til AFP.
Men Yediot Ahronot skriver, at de palæstinensiske forhandlere, der repræsenterer Hamas, ikke har samme indstilling. Avisen skriver, at en kilde i Hamas siger, at forhandlingerne har slået fejl.
Reuters skriver dog, at de egyptiske mæglere fortsat forsøger at få parterne til at forlænge våbenhvilen.
/ritzau/
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker