Rapport: Orkanen Maria tog næsten 3000 liv i Puerto Rico
Puerto Rico har flere gange klaget over, at hjælpen ikke kom, og at oprydningsarbejdet foregik meget langsomt. Her betragter en kvinde sin mand kravle ned ad en stige ved en ødelagt bro, der stod tilbage i november 2017, to måneder efter at orkanen ramte det amerikanske territorium. Foto: Alvin Baez/arkiv/Reuters
Alvin Baez/arkiv/Reuters
En rapport bestilt af Puerto Ricos regering sætter dødstallet fra orkanen knap 50 gange højere end hidtil.
2975 mennesker omkom på Puerto Rico som følge af orkanen Maria i løbet af de seks måneder, efter at uvejret havde ramt i september 2017.
Det er vurderingen i en ny rapport, der er bestilt af Puerto Ricos regering. Rapporten blev præsenteret tirsdag, skriver nyhedsbureauet AP.
Regeringen har tidligere foretaget en midlertidig vurdering, der satte antallet af omkomne til 1400. Men det officielle dødstal har hidtil været sat så lavt som 64.
På baggrund af undersøgelsen bliver dødstallet nu ændret til 2975, siger Puerto Ricos guvernør, Ricardo Rossello.
- Selv om der er tale om et estimat, så ændrer vi det officielt, siger Rossello ifølge Reuters.
Det tidligere alt for lave tal skyldes, at lægerne ikke havde tilstrækkelig viden om, hvordan man opgør tabstal efter en katastrofe. Det siger forskere fra The Milken Institute School of Public Health, som står bag den nye rapport.
Det opjusterede dødstal gør orkanen til en af de værste naturkatastrofer i USA's historie. Det fortæller Carlos Santos-Burgoa, professor i global sundhed og leder af undersøgelsen, til nyhedsbureauet Reuters.
Omkring 40 af Puerto Ricos 78 kommuner oplevede betydeligt flere dødsfald end normalt i det halve år efter orkanen.
Nogle af årsagerne til, at dødsfald i månederne efter katastrofen tilskrives uvejret, kan være afbrydelser i hospitalernes drift eller manglende adgang til lægehjælp på grund af blokerede veje.
Undersøgelsen konkluderer også, at fattige personer og ældre mænd havde en langt større risiko for at miste livet som følge af orkanen end andre blandt Puerto Ricos befolkning på godt tre millioner.
For tre måneder siden udkom en anden rapport, der anslog, at orkanen Maria kostede i alt 4645 mennesker livet.
Det kan endda være en "betydelig undervurdering", skriver forskerne bag den rapport. Her blev tabstallet vurderet til reelt at være over 5700.
Rapporten fra maj var udarbejdet af forskere på det amerikanske Harvard University og publiceret i det ansete lægetidsskrift New England Journal of Medicine.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker