Redaktør: Jeg fik opkald fra Toulouse-mand

Her blev hun ringet op af en mand, som hævdede at være drabsmanden fra Toulouse. Det skriver avisen Libération.

- Jeg vil påtage mig skylden for attentaterne i Montauban og Toulouse, lød det i den anden ende af telefonrøret ved 1-tiden.

- Jeg kan give dig deltaljer om patronhylstre og kaliber, som kun politiet og gerningsmanden ville kende, tilføjede den ukendte mand.

Manden i den anden ende af telefonen fortalte, at han er tilknyttet al-Qaeda og havde begået mandagens mord på både den jødiske skole og på de tre franske soldater i sidste uge.

- Det er kun starten. Jeg ved, at jeg er meget eftersøgt, men jeg er ikke bange. Heller ikke for døden, som jeg venter på med et smil. Heller ikke for fængsel, hvor jeg er klar til at gå ind med oprejst pande, refererer Ebba Kalondo fra telefonopkaldet.

Manden begrundede sine handlinger med, at han blandt andet er imod den franske lovgivning mod slør og deltagelse i Afghanistankrigen. Han begræd også de palæstinensiske børns skæbne.

- Jøderne dræber vores små brødre i Palæstina, lød det fra manden.

Motivet til drabene stemmer godt overens med de oplysninger, som den 24-årige mand har givet i løbet af onsdagen til politiet, der har lagt et jerngreb om det hus, han har forskanset sig i.

/ritzau/

Mens et større drama udspiller sig i Toulouse, står chefredaktøren på den franske tv-kanal France 24, Ebba Kalondo, nu frem og fortæller om et foruroligende opkald, som hun modtog natten til onsdag.

Offentliggjort Sidst opdateret