Redningsaktion i mine er fortsat udskudt

Knap var der givet grønt lys til, at en redningsaktion kunne begynde i den ulykkesramte mine i New Zealand, for der igen er blevet sat spørgsmålstegn ved redningsarbejdernes sikkerhed.

Det er faren for en ny gaseksplosion i minen, hvor 29 mænd har været savnet siden fredag morgen, der har fået det lokale politi til at sætte redningsaktionen på standby.

- Til dato har vi ikke mulighed for at komme under jorden. Vi venter stadig på en åbning til at gøre det, siger regionens politichef Gary Knowles.

Omkring et døgn efter eksplosionen kunne borgmesteren i det distrikt, hvor minen ligger, ellers berette, at man var klar til at sende 20 redningsarbejdere ned i minen. Men de planer droppede politiet hurtigt.

- Som leder af eftersøgningen er jeg ikke klar til at sende folk under jorden, før vi kan være sikre på, at det er forsvarligt, siger Gary Knowles på baggrund af en række luftprøver fra minen.

Efter eksplosionen i minen, der ligger på den newzealandske vestkyst, lykkedes det to arbejdere at slippe fri med mindre skader. Men der har ikke været kommunikation med de 29 resterende, siden ulykken indtraf.

Derfor er det stadig et åbent spørgsmål, om de savnede minearbejdere - der inkluderer australiere og briter - har overlevet eksplosionen.

Den newzealandske premierminister John Key har understreget, at myndighederne vil gøre alt, hvad der står i deres magt, for, at redningsarbejdet kommer i gang.

- Det er en svær tid for alle, men vi er fast besluttet på at få mændene ud i live, siger han og fortæller, at regeringen har modtaget en lang række internationale støtteerklæringer - blandt andet en personlig e-mail fra den engelske prins William.

/ritzau/AFP

Faren for endnu en gaseksplosion betyder, at redningsarbejdere stadig ikke kan komme ned i newzealandsk mine.

Offentliggjort Sidst opdateret