Tusindvis af redningsarbejdere er blevet syge af at arbejde i murbrokkerne fra World Trade Center, som al-Qaeda jævnede med jorden under terrorangrebet i New York i 2001.
Nu kan redningsfolkene i New York vente erstatning.
Forsikringsselskabet WTC Captive Insurance Company meddeler, at der er afsat en samlet erstatning på 625 millioner dollar, godt 3,4 milliarder kroner, til redningsarbejderne, hvoraf mange blev syge af at indånde giftige materialer fra de sammenstyrtede skyskrabere.
Avisen New York Daily News skriver i sin netavis, at 95 procent af de redningsarbejdere, der har krævet erstatning, accepterer aftalen om de 625 millioner dollar.
Det svarer til 10.043 personer.
Udbetalingen til den enkelte afhænger af graden af sygdom.
- Denne aftale er en retfærdig løsning på disse krav. Vi beskytter de, der kom til vores hjælp, da vi havde mest brug for det, siger New Yorks borgmester, Michael Bloomberg, ifølge avisen.
WTC Captive Insurance Company er et særligt selskab, der blev oprettet i 2004 med en særlig statslig bevilling på en milliard dollar til at udbetale kompensation i forbindelse med terrorangrebet.
Terrorangrebet i 2001 kostede omkring 3000 mennesker livet.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde