Redningsfolk graver efter overlevende i Myanmar og Thailand
Bygninger er styrtet sammen, broer er kollapset og veje er ødelagte i store dele af Myanmar, efter at en jordskælv fredag eftermiddag lokal tid ramte landet. Mere end 1000 personer meldes døde. Foto: Sai Aung Main/Ritzau Scanpix
Bygning og broer er styrtet sammen efter kraftigt jordskælv i Myanmar. I Bangkok har kvinde født på gaden.
Ritzau Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Redningsfolk graver sig gennem murbrokker i både Myanmar og Thailand i forsøget på at finde overlevende, efter et jordskælv fredag ramte Myanmar.
Jordskælvet, der er målt til en styrke på 7,7, havde sit epicenter nær Myanmars næststørste by, Mandalay. Det ramte fredag eftermiddag lokal tid. Få minutter senere ramte et efterskælv med en styrke på 6,7.
Bygninger er styrtet sammen, broer er kollapset og veje er ødelagte i store dele af Myanmar, der ligger i det sydøstlige Asien.
1002 er meldt omkomne i Myanmar, mens ti meldes døde i Thailands hovedstad, Bangkok.
I Myanmar er kommunikationsvejene hæmmet efter skælvet, og antallet af døde forventes at stige betydeligt.
Annonce
Skælvet er ifølge amerikanske geologer det kraftigste, der har ramt det sydøstasiatiske land i mere end et århundrede.
I Bangkok har redningsfolk natten igennem forsøgt at finde frem til arbejdere, der er blevet fanget i et højhus, der var i gang med at blive opført og som styrtede sammen som følge af skælvet.
I Thailands hovedstad, Bangkok, har mere end 400 personer sovet i byens parker natten til lørdag, fordi det ifølge guvernør er usikkert for dem at vende hjem efter jordskælv. Foto: Chanakarn Laosarakham/Ritzau Scanpix
Op mod 100 savnede arbejdere formodes tidligt lørdag morgen fortsat at opholde sig i den kollapsede bygning.
- Vi gør vores bedste, med de ressourcer vi har. Hver eneste liv betyder noget, siger Bangkoks guvernør, Chadchart Sittiput.
Ifølge guvernøren måtte mere end 400 mennesker sove under åben himmel i hovedstadens parker natten til lørdag, fordi det ikke er sikkert for dem at vende hjem.
Hospitaler i byen er blevet evakueret, og en kvinde fødte sit barn udendørs, efter at være blevet evakueret fra et hospital.
I Myanmar er sundhedsvæsnet og beredskabet hårdt medtaget efter jordskælvet.
Lederen af landets militærjunta, Min Aung Hlaing, kom fredag med en sjælden bøn om hjælp og donationer fra "ethvert land". Tidligere har landets militærjunta undsagt sig udenlandsk hjælp - også efter naturkatastrofer.
I hovedstaden, Naypyidaw, behandler læger sårede i det fri efter jordskælvet.
- Jeg har aldrig set noget som det her før. Vi forsøger at håndtere situationen. Jeg er så udmattet, fortæller en læge på stedet.
Annonce
Indien, Sydkorea, Frankrig, og EU har tilbudt at yde hjælp efter jordskælvet. Også USA's præsident, Donald Trump, sagde natten til lørdag, at der ville komme hjælp fra USA.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker