Det er lykkedes Demokraterne at bevare flertallet i Senatet. Og det kan de blandt andet takke Harry Reid fra Nevada for.
Lederen af Senatet har gennem længere tid være i knæ i kampen mod den republikanske modstander Sharron Angle. Men Reid har overvundet krisen og slog Angle ved midtvejsvalget. Det oplyser både CNN og Fox News.
Demokraternes flertal i Senatet bliver cementeret af, at partiets Barbara Boxer vinder senatsvalget i staten Californien. Og da sejren i West Virginia allerede er i hus, står Demokraterne ikke til at hente for de konkurrende republikanere.
Det står dog klar, at antallet af demokratiske sæder i Senatet kommer til at skrumpe ind.
Det skyldes blandt andet, at republikaneren Mark Kirk snupper det sæde i Senatet fra staten Illinois, som præsident Barack Obama har efterladt.
Flertallet, som det ikke lykkedes Republikanerne at hente i Senatet, er i stedet realitet i Kongressens andet kommer, Repræsentanternes Hus.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde