Den amerikanske præsident Barack Obamas republikanske modstandere har valgt deres leder John Boehner til formand for Repræsentanternes Hus i forbindelse med, at den ny Kongres trådte sammen onsdag.
Med den ny Kongres, der for første gang i fire år igen er kontrolleret af republikanerne, er der indvarslet periode med øgede politiske spændinger mellem Republikanerne og Demokraterne.
Ved afstemningen om formandsposten fik Boehner 241 stemmer, mens Demokraternes Nancy Pelosi fik 173 stemmer og dermed måtte forlade posten.
- Vi er samlet her i dag i en tid præget af store udfordringer, sagde Boehner i sin tiltrædelsestale med henvisning til den økonomiske krise, der har ført til et underskud på budgettet i størrelsesordenen 14.000 milliarder dollar.
Republikanerne har svoret, at de vil nedbringe det offentlige forbrug, skrotte regeringstiltag, der "dræber arbejdspladser", give skattelovgivningen en overhaling, slå hårdt ned på den illegale indvandring, skære i ulandsbistanden og sætte en undersøgelse i gang af Obamas regeringsførelse.
Allerede 12. januar vil Republikanerne have en afstemning i Repræsentanternes Hus om at annullere den sundhedsreform, der betragtes som en af Obamas største politiske succeser.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde