Republikaner: Obama politiserer sag om dræbt teenager
USA's præsident, Barack Obama, anklages af en republikansk kongrespolitiker for at have politiseret sagen om en sort teenager i Florida, der sidste år blev dræbt nær sit hjem af en selvbestaltet vagtmand.
- Præsidenten engagerede sig i dette og gjorde det til en politisk sag, som udelukkende burde have været håndteret som en sag for ordensmagten, siger Steve King, der er medlem af Repræsentanternes Hus i Washington.
Han siger til tv-stationen Fox News, at beviserne mod vagtmanden, George Zimmerman, var så ringe, at der aldrig burde have været rejst tiltale.
Zimmerman blev lørdag ved en domstol i Florida frikendt for drab og den alternative anklage om uagtsomt manddrab på teenageren Trayvon Martin. En frifindelse, der har trukket store overskrifter og vakt harme.
King henviste søndag tydeligvis til Obamas kommentar den 23. marts 2012. Her sagde præsidenten:
- Jeg kan kun gætte på, hvad disse forældre har gennemgået. Og når jeg tænker på denne dreng, så tænker jeg på mine egne børn.
- Ser I, hvis jeg havde en søn, så ville han havde set ud som Trayvon.
Og så lovede Obama, at myndighederne "vil komme til bunds i, hvad der er sket".
Borgerrettighedsorganisationer har udtrykt stor vrede over dommen, og mange kalder den racistisk.
Der var natten til søndag overvejende fredelige protester i flere amerikanske byer mod afgørelsen.
Obama har foreløbig ikke kommenteret dommen.
Kritikere af dommen har opfordret Obamas justitsministerium til at genoptage sagen mod Zimmerman og føre den som en borgerrettighedssag.
Trayvon Martin, der var ubevæbnet og iført en hættetrøje, blev den 26. februar sidste år passet op af vagtmanden, da han var på vej hjem til sit hus efter at have købt slik og sodavand.
Det udviklede sig korporligt, og kort efter skød og dræbte vagtmanden teenageren.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde