Republikanere afviser reform efter møde

Flere republikanere afviser den sundhedsreform, som USA's præsident Barack Obama har fremlagt.

Det sker, efter ledende republikanere og demokrater onsdag mødtes til en seks timer lang tv-transmitteret debat, som Obama håbede kunne sparke gang i den strandede sundhedsreform.

Men efter mødet afviste flere republikanere de forslag, som Obama kom med på mødet.

- Det er ikke muligt med den tilgang, han (Obama, red.) har til det og inden for den tidsramme, han regner med, siger den republikanske senator Jon Kyl.

Kyl bakkes op af partifællen og lederen af den republikanske opposition i Senatet, Mitch McConnell:

- Jeg var ærligt talt afskrækket af resultatet, siger Mitch McConnell, der ikke mener, at nogen republikanere vil støtte forslaget.

Obama ser den omfattende reform som "absolut afgørende", mens Republikanerne mener, at han skal skrotte de nuværende planer og starte forfra med en reform, der ikke er lige så dyr.

/ritzau/AFP

Flere republikanere afviser blankt, at Obamas sundhedsreform kan blive til noget, efter Demokraterne og Republikanerne har diskuteret reformen.

Offentliggjort Sidst opdateret