Det lykkedes ikke for en FN-kommission, der behandler klager efter præsidentvalget i Afghanistan, at nå til enighed om valgresultatet. Det var ellers ventet lørdag.
En talsmand for klagekommissionen, ECC, fortæller, at en række klager stadig undersøges, men at behandlingen ventes afsluttet søndag.
ECC skulle have afleveret sin endelig vurdering af valget til den uafhængige valgkommission, IEC, der så skal vurdere behandlingen af klagerne inden det officielle resultat offentliggøres.
En talsmand for IEC siger, at valgkommissionen skal have mindst to dage til at gennemgå klagebehandlingen. Dermed kan det endelige resultat af præsidentvalget den 20. august først ventes tirsdag.
En kandidat skal have mindst halvdelen af de afgivne stemmer for at blive valg i første runde. Den siddende præsident, Hamid Karzai, har ifølge oplysninger tidligere på ugen fra EEC fået godt 47 procent. Afghanistans egen valgkommission siger, at Karzai har fået 54 procent. Hans nærmeste modkandidat Abdullah Abdullah har fået knap 30 procent.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker