Røde Kors besøger syrisk fængsel

Røde Kors fik mandag for første gang under den folkelige opstand i Syrien adgang til et af landets fængsler.

- De syriske myndigheder har givet Den Internationale Røde Kors Komité (ICRC) adgang til et fængsel for første gang, siger organisationens formand, Jakob Kellenberger, som har haft samtaler med præsident Bashar al-Assad.

ICRC har besøgt Det Centrale fængsel i Damaskus.

- Dette er et vigtigt skridt fremad for vores humanitære aktiviteter i Syrien, siger Kellenberger, som blandt andet talte om sikkerhedsstyrkernes magtanvendelse med Assad.

Menneskerettighedsgrupper siger, at 10.000 mennesker er blevet anholdt, siden de regeringsfjendtlige protester begyndte i midten af marts.

Aktivister siger, at mindst 13 mennesker er blevet dræbt under de seneste blodsudgydelser i Syrien.

Kellenberger understreger, at Røde Kors nu lægger stor vægt på at sikre syge og sårede hjælp.

Over 2200 mennesker er blevet dræbt i Syrien siden de næsten daglige protester begyndte at sprede sig i landet.

På den diplomatiske front har Damaskus signaleret, at det vil lytte til kritik fra de omliggende arabiske lande i Den Arabiske Liga.

/ritzau/AFP

Syrien signalerer, at det vil begynde at lytte til kritik fra nabolande.

Offentliggjort Sidst opdateret