Romney haler ind på Obama i præsidentkamp

I den seneste måling har Obama blot en føring på fire procentpoint i modsætning til 11 procentpoint for en måned siden. Målingen er gennemført af Reuters/Ipsos fra den 12. april til den 15. april.

Demokraten Obama har opbakning fra 47 procent af de adspurgte, mens 43 procent vil sætte deres kryds ved republikaneren Mitt Romney.

Til sammenligning viste en meningsmåling i marts, at Obama havde opbakning fra 52 procent af vælgerne, mens 41 procent pegede på Romney.

Den seneste meningsmåling er foretaget, efter at Rick Santorum, som var Romneys værste konkurrent i kampen om at blive Republikanernes præsidentkandidat, har valgt at trække sig.

Og netop det at Romney allerede nu kan rette fokus mod at slå Obama kan blive afgørende. Det har Peter Kurrild-Klitgaard, der er professor ved Center for Valg og Partier på Københavns Universitet, tidligere vurderet.

- Jo tidligere en kandidat kan begynde at bygge sin kampagne op, jo bedre står personen.

- Vi er i begyndelsen af april, og Republikanernes valgkamp er reelt slut, så han kan bringe sin valgkamp op på et helt andet niveau, sagde Peter Kurrild-Klitgaard for en uge siden.

Hvad kampagnemidler angår, er Obama langt foran sin republikanske konkurrent. Han har ikke haft en konkurrent i forhold til at blive Demokraternes præsidentkandidat, mens Romney allerede har brugt mange penge i sin kamp for at blive nomineret.

Det amerikanske præsident afholdes i november måned.

/ritzau/

Kampen om at blive USA's næste præsident ser ud til at blive tæt. En ny meningsmåling viser, at storfavoritten til at blive Republikanernes præsidentkandidat, Mitt Romney, med stormskridt haler ind på landets nuværende præsident Barack Obama.

Offentliggjort Sidst opdateret