Røveri gik galt i Sydafrika: Syv dræbt
Politiet i Johannesburg forhindrede lørdag aften et røveri mod et værdihåndteringsfirma. En af politiets elitestyrker skød og dræbte syv af de personer, der havde udset sig firmaets kontantbeholdning.
Ni andre blev såret under skududvekslingerne og er indlagt under politiovervågning ifølge en talsmand for eliteenheden Hawks. Politiet har beslaglagt 11 køretøjer og fire våben.
- Vi tror, lederen af banden er dræbt. Vi er overbevist om, at vi har fået fat i samtlige røvere. De er enten dræbt eller anholdt, siger talsmand Paul Ramaloko.
Pengedepotet tilhører firmaet Protea Coin, der opbevarer kontanter for andre firmaer og virksomheder.
Kriminalitet er et kronisk problem i Sydafrika. Ser man bort fra krigszoner, har landet et af det højeste antal mord i verden.
Omkring 40 procent af den voksne befolkning har ikke noget arbejde - tallet ventes at vokse betydeligt de kommende år - og det anses som hovedårsagen til den høje kriminalitet og den øgede økonomiske ulighed i befolkningen.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker