Rumænien og Bulgarien kæmper stadig med korruption
To af EU's nyere medlemslande har stadig problemer med de samfundsretslige krav, siger kommissionen.
På trods af at Rumænien og Bulgarien blev optaget som EU-medlemslande i 2007, bliver EU ved med at holde et ekstra vågent øje med de to østlande.
EU-Kommissionen er nemlig stadig bekymret for korruption, problemer inden for retsvæsnet og organiseret kriminalitet.
Det skriver kommissionen i en rapport onsdag om den samfundsretslige udvikling og retsstatens status i Bulgarien og Rumænien.
For Bulgarien har det seneste år været præget af politisk ustabilitet med blandt andet tre forskellige regeringer.
Det har betydet, at udviklingen i landet "har været sløv, og yderligere tiltag er nødvendige", lyder det i rapporten.
Et af kritikpunkterne for Bulgarien er, at der er meget få eksempler på, at sager på et højt niveau inden for organiseret kriminalitet eller korruption er nået til en afslutning i retten.
Lidt bedre ser det ud for nabolandet Rumænien. Her lyder det fra kommissionens næstformand, Frans Timmermans, at landet er "på den rette kurs og har brug for at holde sig til den".
- Den største udfordring og prioritet er stadig at tackle korruption.
- Vi glæder os over de fremskridt, som er opnået i løbet af det seneste år, og som skal bekræftes i 2015, siger han i en pressemeddelelse.
Rumænernes tillid til retsvæsnet er i al almindelighed blevet større, men der er stadig "uoverensstemmelser i nogle domstolsafgørelser, der vækker bekymring".
Om et år forventes der en ny statusrapport på Bulgarien og Rumænien.
Den fortsatte overvågning af de to østlande kan have betydning for, hvornår landene kan blive en del af Schengen-samarbejdet, så deres borgere kan rejse frit på tværs af landegrænser uden at vise pas.
EU-Kommissionen har ellers for længst konkluderet, at både Bulgarien og Rumænien opfylder de formelle krav til at blive optaget i Schengen.
Men enkelte lande bliver ved med at blokere for en optagelse. Begrundelsen går blandt andet på, at der stadig er for store problemer med korruption.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned