Rusland: 38 dræbt i brand på psykiatrisk hospital
Mindst 38 mennesker frygtes døde efter en brand på et psykiatrisk hospital, der ligger i nærheden af Ruslands hovedstad, Moskva. Det rapporterer flere internationale medier.
Ilden brød ud natten til fredag, og de fleste af ofrene menes at være lokale patienter. Nyhedsbureauet AP rapporterer ifølge ABC News, at der også kan være enkelte ansatte på hospitalet blandt de omkomne.
- Ilden startede, da de fleste lå og sov. Nogle af dem forsøgte at undslippe, men blev forgiftet af røgen, og bygningen brændte næsten helt ned, siger en politikilde til det russiske nyhedsbureau Itar-Tass.
Ifølge Reuters var der tremmer for vinduerne i bygningen, der ligger i Ramensky 120 kilometer fra Moskva.
Årsagen til branden, som nu er ved at være slukket, er ikke fastslået med sikkerhed, men der kan være tale om en kortslutning i de elektriske installationer.
Brande i statsinstitutionerne såsom hospitaler, skoler, narkobehandlingscentre, hjem for ældre eller handicappede har kostet mange menneskeliv i Rusland de senere år og har rejst spørgsmål om, hvorvidt sikkerheden er i orden.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde