Rusland køber 50 Boeing-fly

Forholdet mellem USA og Rusland har det strålende. Præsident Barack Obama kunne torsdag meddele, at russerne har købt 50 nye passagerfly fra de amerikanske Boeing-fabrikker.

Meddelelsen kom i forbindelse med det amerikansk-russiske topmøde i det Hvide Hus. På et pressemøde med den russiske præsident, Dmitrij Medvedev, afslørede Obama milliardaftalen.

- I tråd med min regerings nationale eksportinitiativ, betyder denne aftale salget af 50 Boeing-fly til en værdi af fire milliarder dollar. Det kan føre til 44.000 nye arbejdspladser i USA's flyindustri, sagde Obama.

Boeing-fabrikker udsendte efterfølgende en erklæring, der bekræfter, at den russiske statsvirksomhed Rosteknologii har indgået en aftale om at købe 50 eksemplarer af den nye generation af Boeing 737-fly.

/ritzau/AFP

Rusland køber 50 Boeing 737-passagerfly. Det vil flere end 40.000 nye arbejdspladser i USA.

Offentliggjort Sidst opdateret