Rusland lægger amerikanske bøffer på køl

Det trækker op til en mindre handelskrig mellem USA og Rusland, efter at de russiske sundhedsmyndigheder fredag opsatte nye barrierer for indførslen af amerikansk produceret kød.

Offentliggjort Sidst opdateret

Nogle analytikere ser beslutningen som en tak for sidst-handling og en gengældelse for amerikansk lovgivning, der straffer russiske embedsfolk, som sættes i forbindelse med overtrædelser af menneskerettigheder. Det skriver New York Times.

Ifølge de nye russiske regler skal kød fra amerikanske kvæg og grise testes for vækstfremmeren Ractopamine, som visse amerikanske producenter af dyrefoder tilsætter for at gøre kødet mere magert.

Midlet forbedrer foderudnyttelsen, kroppens muskelfylde og reducerer fedtindholdet. Findes der spor af midlet, kommer kødet ikke ind i Rusland.

Det amerikanske landbrugsministerium anser Ractopamine som ufarligt og tester ikke for det. USA's eksport af kvæg- og svinekød til Rusland løber årligt op i 500 millioner dollar (cirka 2,8 milliarder kroner).

De skrappere regler træder i kraft øjeblikkeligt. Efter en ikke oplyst "overgangsperiode", hvor den russiske fødevarestyrelse selv står for at tjekke kødet, bliver det op til de udenlandske eksportører at certificere, at deres kød er fri for Ractopamine.

Meddelelsen fra Moskva kom få timer efter, at Senatet i Washington vedtog den såkaldte Magnitsky-lov, der indebærer afvisning af visa og fastfrysning af aktiver for russiske embedsfolk, som menes at have medansvar for Sergei L. Magnitskys død.

Magnitsky blev tilbageholdt, efter han havde beskyldt russiske embedsfolk for svindel og korruption. Han døde i en detention i Moskva i 2009.

Russerne afviser, at forbuddet mod tilsætningsstoffet er politisk motiveret eller knyttet til den nye amerikanske lov.

- Brug af Ractopamine medfører en reduktion af kropsmassen, nedsættelse af evnen til at reproducere og en voldsom forringelse af kvaliteten af mælk, siger Gennady Onishchenko, Ruslands øverste sundhedsinspektør til det russiske nyhedsbureau Interfax.

USA opfordrer Rusland til at ophæve de nye krav, der kan sætte en stopper for al eksport af okse- og svinekød til Rusland ifølge New York Times.

Ifølge Videncenter for Landbrug ved Aarhus godkendte FN i august brugen af Ractopamine. I EU er det dog forbudt at importere kød, der indeholder stoffet.

/ritzau/