Rusland overtager Tjernobyl-ansattes by nord for Kyiv
Ukrainere demonstrerer lørdag i Slavutytj, hvor mange ansatte fra atomkraftværket Tjernobyl bor. Foto: Obtained By Reuters/Reuters
Obtained By Reuters/Reuters
Situationen omkring Tjernobyl har påkaldt sig international opmærksomhed. Nu er ansattes by overtaget.
Russiske styrker har lørdag taget kontrol over byen Slavutytj, hvor atomkraftværket Tjernobyls ansatte bor.
Det oplyser ukrainske embedsmænd.
Borgmesteren i byen, Yuri Fomitjev, blev også kortvarigt tilbageholdt, men er på fri fod igen.
- Jeg er blevet løsladt, siger han i et telefonopkald med nyhedsbureauet AFP.
- Alt er fint. Sådan som det nu er muligt under en besættelse, fortsætter han.
Det nedlagte atomkraftværk Tjernobyl blev allerede overtaget af Rusland den 24. februar - altså dagen, hvor Ruslands invasion af Ukraine begyndte.
Slavutytj ligger omkring 160 kilometer nord for Kyiv. Byen blev opført efter ulykken ved atomkraftværket i 1986 og ligger uden for Tjernobyls lukkede zone. Der bor omkring 25.000 mennesker i byen.
Tidligere lørdag kom det frem, at russiske soldater var gået ind i Slavutytj og havde overtaget det lokale hospital.
Herefter gik borgere på gaden med et stort ukrainsk flag med retning mod hospitalet, mens de råbte slagord. Det oplyser den lokale administration i byen.
Russiske soldater skal som modsvar have kastet chokgranater og skudt op i luften.
Det Internationale Atomagentur udtrykte torsdag "bekymring" over russiske bombardementer i Slavutytj.
Generelt har situationen omkring Tjernobyl og de ukrainske atomkraftværker påkaldt sig stor opmærksomhed.
Sidste weekend var første gang siden invasionen, at et hold af ansatte på Tjernobyl blev afløst. Det skete efter mere end tre uger, hvor de ikke havde været i stand til at forlade Tjernobyl.
Kraftværket er ikke længere aktivt, efter at det i april 1986 eksploderede efter en række fejl begået af de ansvarlige for værket.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde