Rusland snævrer sine mål ind i øst og koncentrerer sig om Donbas

De ukrainske tropper rykker frem by for by nordøst for Kharkiv. Her er det i skyttegravene ved landsbyen Ruska Lozova. Foto: Ricardo Moraes/Reuters

Den russiske offensiv mod byen Kharkiv har tilsyneladende måttet vige for at få tropper nok til at tage kontrol over Luhansk og Donetsk.

Offentliggjort Sidst opdateret

Endnu et russisk mål i krigen i Ukraine ser ud til at være droppet.

Invasionsstyrkerne er i hvert fald blevet trængt langt tilbage fra byen Kharkiv i nordøst.

Den ukrainske hær har flere steder gjort så meget fremskridt, at de er nået frem til grænsen til Rusland, siger det ukrainske indenrigsministerium ifølge nyhedsbureauet AFP.

- Den ukrainske modoffensiv fortsatte med at skubbe russiske styrker fra Kharkiv mod grænsen søndag, skriver også den amerikanske tænketank ISW, Institute for the Study of War.

Det er kun en måned siden, at russiske styrker stod ved udkanten af Kharkiv, som også siden starten af krigen er blevet bombet intenst.

Manden morgen kunne der stadig høres luftalarmssirener i byen, skriver AFP. Men antallet af russiske luftangreb er i dag langt færre.

Generelt ses den ukrainske modoffensiv som et udtryk for et ændret momentum i området.

Det er ikke en ren ukrainsk succeshistorie.

Det ændrede kampbillede nær Kharkiv er i høj grad et resultat af en bevidst russisk tilbagetrækning, anslår analytikere.

Men det er til gengæld heller ingen russisk storsejr.

Beslutningen menes at have rødder i, at der er brug for forstærkninger til indsatsen i Donbas. Den består af de to østlige regioner Donetsk og Luhansk, som har forsøgt at udnævne sig selv til selvstændige og russiskstøttede republikker.

- Ruslands angreb på Donbas har tabt momentum og er væsentligt bag tidsplanen, skriver det britiske forsvarsministerium.

- På trods af små, tidlige fremskridt er Rusland mislykkedes med at opnå betydelige områder i den seneste måned, mens de har lidt store og konstante tab.

Det kan være derfor, der er brug for mandskabet fra det tidligere angreb på Kharkiv.

Mange af kampene koncentrerer sig nu om Sjevjerodonetsk, som ligger i Luhansk-regionen og er den østligste by, der stadig er under ukrainsk kontrol.

Erobrer Rusland den, er stort set hele Luhansk ude af ukrainske hænder.

- Den russiske forsvarskommando vil formentlig prioritere kampen om Sjevjerodonetsk i nærmeste fremtid. Nogle kræfter vil blive rettet mod at forstyrre de ukrainske kommunikationslinjer langs landjorden i den østlige del af Donetsk, skriver ISW tidligt mandag.

Samme vurdering kommer fra Oleksij Arestovytj, der er militærrådgiver for Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj.

- Deres mål er at tage Sjevjerodonetsk, siger han til AFP.

For at bremse russernes angreb har ukrainske enheder sprængt flere jernbanebroer i området i luften, skriver Ukraines hær på Facebook søndag.

/ritzau/

Ritzau Grafik. Foto: MAKI/Free

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu