Rusland vil overveje at opsige historisk aftale med Norge
Den russiske kulmineby Barentsburg er centrum i strid mellem Norge og Rusland. Foto: Reuters Staff/Reuters
Aftale om grænser i Barentshavet afsluttede 40 års strid. Nu opfordrer parlamentsformand til genovervejelse.
Formanden for det russiske underhus, Dumaen, foreslår, at et udvalg på ny skal overveje en historisk aftale om grænser i Barentshavet med Norge.
Delelinjeaftalen blev underskrevet i 2010 og afsluttede mere end en 40 års strid om grænsedragningen mellem de to landes eksklusive økonomiske zoner.
Men tirsdag udtaler Vjatsjeslav Volodin, som er formand for Dumaen, at udenrigsudvalget bør tage aftalen op til overvejelse.
Det skriver det statslige russiske nyhedsbureau RIA.
- Leder for udvalget Leonid Slutskij er her sammen med os. Lad os bede ham om at se nærmere på sagen og derefter informere medlemmerne, siger Volodin.
Medlem af Dumaen Mikhail Matvejev mener ikke, at Rusland har haft gavn af aftalen.
- Vi afgav 175.000 kvadratkilometer af Barentshavet til Norge, siger han ifølge Ria.
- I dag ser vi, hvordan Norge forhindrer forsyninger af mad i at ankomme til Svalbard og til vores bosættelser.
Det var nuværende statsminister i Norge, Jonas Gahr Støre, som dengang var udenrigsminister, der underskrev aftalen sammen med Ruslands udenrigsminister, Sergej Lavrov.
Meldingen kommer, efter at Norge og Rusland har haft diplomatiske uenigheder om forsendelser af mad og andre varer til russiske minearbejdere i byen Barentsburg på Svalbard.
Rusland har i den forbindelse anklaget Norge for brud på Svalbardtraktaten.
Delelinjeaftalen indeholder blandt andet bestemmelser om norsk-russisk fiskerisamarbejde. Der er også aftaler om udnyttelse af mulige grænseoverskridende olieforekomster i havområdet.
Området, som aftalen omhandlede, er på 175.000 kvadratkilometer og rummer efter alt at dømme store værdier, skriver NRK. Aftalen betød, at området blev delt i to nogenlunde lige store dele.
NRK har forsøgt at kontakte det norske udenrigsministerium, som vil undersøge sagen nærmere.
Barentshavet er det meget nordligt beliggende farvand nord for Norge og Rusland.
/ritzau/NTB
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned