Russere genstarter atomreaktor af Tjernobyl-typen
Rusland har genopstartet end gammel atomreaktor af Tjernobyl-typen ved Sankt Petersborg i den vestlige del af landet.
Det er verdens ældste reaktor, som efter 14 måneders vedligeholdelse og opgradering, nu startes op igen, skriver det norske nyhedsbureau NTB.
Den internationale miljøorganisation Bellona kalder det "russisk roulette".
Organisationen, der har hovedsæde i Oslo, mener, at reaktoren er en større trussel mod Norge end de russiske atomkraftværker i nord, hvis der sker en ulykke.
- Den burde aldrig tages i brug igen, fordi den har så mange sikkerhedsmangler, siger Niels Bøhmer, daglig leder i Bellona.
- Det er en moderne form for russisk roulette.
Den norske miljøorganisation, som i mange år har fokuseret på atomsikkerheden i Rusland, frygter, at den kostbare vedligeholdelsesproces betyder, at Leningrad-kraftværket får forlænget sin levetid efter 2018.
Ulykken på Tjernobyl-værket i 1986 er den værste atomulykke i historien. Et mindre antal mennesker døde ved selve ulykken, som siden kostede flere tusinde livet, da de udviklede en aggressiv kræft.
/ritzau/NTB
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde