Russere skifter til egne sociale medier fordi udenlandske er blokeret

Med sociale medier som Instagram og Twitter sat ud af spilllet rykker flere russiske brugere over på platforme som VKontakte. Det sociale medie har fået 14 procent flere aktive brugere i marts måned. Foto: Fernando Gutierrez-Juarez/Ritzau Scanpix

Russiske platforme, som regeringen har stor indflydelse på, har fået markant flere brugere, efter Rusland har lukket for adgangen til udenlandske tjenester.

Offentliggjort Sidst opdateret

Rusland har siden sin invasion af Ukraine anklaget Vesten for at sprede falsk information om krigen.

Som konsekvens har de russiske myndigheder lukket for adgangen til blandt andet Facebook, Instagram og Twitter.

Uden udsigt til en snarlig genkomst har mange russere valgt at skifte til nationale alternativer som VKontakte (VK).

VK minder om Facebook og har allerede en stor markedsandel. Men i løbet af marts kom der 14 procent flere aktive brugere til.

På kort tid er også Instagram-kopien Fiesta blevet en succes. I slutningen af marts nåede den førstepladsen på den russiske App Store.

Kritikere mener, at de russiske platforme er alt for eftergivende overfor indflydelse og censur fra myndighederne.

De udenlandske platforme har omvendt været samlingsstedet for fri debat.

Når der bliver lukket for adgangen til de udenlandske tjenester, tyder det derfor på, at regeringen ønsker at opnå endnu mere kontrol over mediebilledet.

Det mener Alina Polyakova. Hun er leder af tænketanken Center for European Policy Analysis i Washington.

- Det her handler om, at regeringen forsøger at få en mere og mere komplet kontrol over, hvilke informationer borgerne modtager, siger hun.

Der er ikke nogen officiel politisk målsætning om at erstatte udenlandske platforme med nationale. Men regeringen lover blandt andet skattefordele til russiske IT-virksomheder.

Russiske politikere opfordrer også borgerne til at flytte over på russiske sociale medier.

Platformene kan dog møde logistiske udfordringer for deres vækst. Det skyldes især Vestens sanktioner, som gør det svært at importere blandt andet servere. Og uden servere kan en platform ikke vokse.

Samtidig er mange brugere varsomme med at bruge tjenesterne.

Det gælder blandt andet YouTuber og menneskerettighedsforkæmper Alexander Kim.

- Jeg kan ikke se nogen mening i de nye russiske platforme. Det er usandsynligt, at jeg vil have mulighed for at udtale mig frit på dem, siger han.

Løsningen kunne for mange se ud til at være at bruge en såkaldt VPN-forbindelse. På den måde kan man tilgå blokerede sider.

Men også her slår de russiske myndigheder hårdt ned og blokerer for adgangen til VPN-udbydere.

Platformen YouTube har til forskel fra andre tjenester indtil videre undgået kniven. Men også her er der lagt mere pres på fra Roskomnadzor, der overvåger og regulerer medier i Rusland.

Platformen har også været under pres fra Vesten, fordi brugere kan tjene mange penge på YouTube. Tjenesten har derfor besluttet at afskære russiske brugere fra at gøre netop det.

En af de brugere er George Kavanosyan fra Moskva. Han er miljøforkæmper og har 60.000 abonnenter på YouTube.

Ifølge ham rammer YouTubes beslutning skævt.

- Det har ramt mange uafhængige journalister og bloggere og gjort det nærmest umuligt at skabe nye journalistiske projekter, siger han.

George Kavanosyan har derfor valgt at forsøge sig med den russiske pendant, RuTube.

Han er ikke den eneste. RuTube har i de første 40 dage efter invasionen oplevet en stigning i antallet af brugere på 2.000 procent.

/ritzau/Reuters

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu