Tre russiske politibetjente er anholdt for at anvende kreditkort, som tilhørte en polsk embedsmand, som omkom ved et flystyrt i april tæt ved den russiske by Smolensk, hvor også den polske præsident Lech Kaczynski omkom.
Det siger polske regeringsembedsmand, mens det russiske indenrigsministerium afviser oplysningerne og kalder dem "uden hold i virkeligheden og blasfemiske".
- Et beløb på cirka 1500 euro, godt 12.000 kroner, er blevet trukket på en konto tilhørende Andrezej Przewoznik, som var leder for et polsk institut for historieforskning, skriver avisen Rzeczpospolita.
De tre politifolk skal være ansat i den russiske specialstyrke Omon, og blev ifølge avisen anholdt efter et samarbejde mellem polsk og russisk politi. Avisen citerer en polsk regeringstalsmand.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde