Russisk Wikipedia lukker i censur-protest
Den russiske udgave af net-leksikonet Wikipedia lukkede tirsdag i protest mod en ny internet-lov.
Den omstridte lov er godkendt af Ruslands underhus, og oppositionen frygter, den vil føre til censur på internettet, fordi regeringen kan stoppe hjemmesider, den anser for uønskede.
Oppositionen regner internettet for et være et af de sidste fora, hvor der kan føres en åben politisk debat i Rusland.
Russiske aviser skriver, at den endelige version af loven er blevet nedtonet.
I det oprindelige forslag blev der brugt den brede beskrivelse "skadelige informationer", men ifølge medierne indskrænker det sig nu til børnepornografi, anvisninger til hvordan man begår selvmord og narko-propaganda.
En ekspert i russiske sikkerhedstjenester, Andrej Soldatov, mener, at loven uvægerligt vil føre til blokering af udenlandske netsider og tvinger internetudbydere til at installere udstyr, der filtrerer oplysninger.
- Det står klart, at det vil være muligt at bruge det ikke bare mod websider, der forsøger at sprede børnepornografi. Regeringen vil være i stand til at bruge disse instrumenter på enhver måde, som den ønsker, siger han.
Og også Wikipedia er altså så bekymret over loven, at man valgte at lukke ned tirsdag.
- Forestil jer en verden uden fri viden, skrev det populære leksikon.
Der blev stemt om loven onsdag samtidig med, at der var førstebehandling af et lovforslag, som kriminaliserer injurier og bagvaskelse.
Oppositionsfolk anser begge love som vendt mod dem, og at de er en reaktion på de vedholdende protester og demonstrationer, der har været mod præsident Vladimir Putins styre.
Parlamentet i Moskva er også ved at behandle et lovforslag, som vil skærpe kontrollen med russiske organisationer, der modtager økonomisk støtte fra udlandet.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Uligheden bør på dagsordenen
Henstilling fra politiet hjalp ikke: Truede kvinde to gange
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker