Sådan blev forsvarsforbeholdet til

Offentliggjort Sidst opdateret

* I 1992 stemte Danmark nej til Maastrichttraktaten - som det eneste af de daværende tolv EF-lande. Regeringen og et flertal af partierne i Folketinget havde anbefalet at stemme ja.

* Løsningen blev en særordning. Danmark fik lov til at stå uden for det europæiske samarbejde på fire centrale områder: forsvarsområdet, euroen, udvalgte dele af EU’s retspolitik og unionsborgerskabet.

* Da løsningen var forhandlet på plads med de øvrige medlemslande, blev der afholdt en ny folkeafstemning. Og i maj 1993 stemte 56,7 procent af danskerne så ja til Maastrichttraktaten med de fire danske forbehold.

Kilde: "Bliv klog på forsvarsforbeholdet inden 1. juni" af Syddansk Universitet.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.