Sådan sørger belgierne

* Flagene på alle officielle bygninger er på halv både fredag og lørdag.

* Fredag klokken 11 holdes et minuts stilhed over hele Belgien. Det betyder blandt andet, at alle tog, busser, sporvogne og metrotog i de fire nationale transportselskaber SNCB, Stib, Tec og De Lijn slukker deres motorer.

* Som markering af sørgeminuttets afslutning kimer alle katedraler og kirker med klokkerne.

* Fredagens ministermøde er aflyst.

* Radio- og tv-stationer sender særprogrammer, og nogle kommercielle stationer sender ingen reklamer fredag.

* Sidste nationale sørgedag i Belgien var 4. august 2004, hvor nationen mindedes 24 mennesker, der blev dræbt 30. juli samme år, da en gasledning eksploderede i den lille by Ghislenghien.

* Der var også national sørgedag 13. august 1956 til minde om 262 mænd, der få dage forinden omkom ved en brand i minen Bois du Cazier i byen Marcinelle. Hovedparten af de omkomne var italienere.

/ritzau/

Belgiens premierminister, Elio Di Rupo, har erklæret officiel landesorg fredag i Belgien for at mindes de 28, der omkom, da en bus med to belgiske skoleklasser tirsdag aften forulykkede på vej hjem fra en skiferie i Schweiz.

Offentliggjort Sidst opdateret