Sagen Breivik

Offentliggjort Sidst opdateret

* Anders Behring Breivik blev født den 13. februar 1979 i Oslo. Tog i 2017 navneforandring til Fjotolf Hansen.

* Begik den 22. juli 2011 terrorangreb mod regeringskvarteret i Oslo og mod Arbeiderpartiets ungdoms sommerlejr på øen Utøya. Otte blev dræbt af en bombe i Oslo, 69 blev skudt eller druknede på Utøya. Han forklarede det med, at han ville stoppe multikultur.

* Blev i august 2012 dømt til forvaring i 21 år. Blev dømt for massedrab, en dødelig bombe og for terrorisme. Under retssagen heilede han flere gange.

* Forvaringsdomme bruges, hvis den dømte regnes for at være særligt farlig. Den kan forlænges, hvis det vurderes, at den dømte stadig er farlig. En forvaringsdom kan i praksis blive livsvarig.

* Begyndte afsoning i Ila-fængslet nær Oslo. Blev i 2013 flyttet til Telemark-fængslet Skien. Blev i 2022 flyttet til Ringenes-fængslet en times kørsel fra Oslo. Han sidder isoleret i en særlig sikkerhedsafdeling.

Kilde: NTB.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu