Sagen kort

Offentliggjort Sidst opdateret

* Mellem juni 1943 og april 1945 arbejdede Irmgard Furchner som sekretær for Paul Werner Hoppe, som var leder af koncentrationslejren Stutthof. Ifølge anklagerne mod hende skrev hun SS-kommandørens ordrer ned og bidrog til, at tingene kørte som planlagt i lejren.

* Hun er anklaget for medvirken til over 10.000 drab. Det vurderes, at omkring 65.000 personer døde i koncentrationslejren i det besatte Polen nær byen Gdansk i den nordlige del af landet.

* Sagen køres ved en ungdomsdomstol, fordi Furchner var teenager, da det skete. Derfor er det også begrænset, hvor hård en dom hun kan få. Anklagerne kræver, at hun får en betinget dom på to år.

Kilde: AFP.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.