Samtaler om græsk gæld fortsætter lørdag

Efter at have forhandlet fredagen igennem er der fortsat ikke opnået et resultat mellem den græske regering og de udenlandske indehavere af græske statsobligationer om en delvis eftergivelse af gælden. Forhandlingerne fortsætter lørdag.

Det oplyser finansministeriet i Athen kort før midnat. Sigtet med samtalerne er at få de private investorer til at acceptere en nedskrivning af deres tilgodehavender. Sker det, vil Grækenland få reduceret sin gæld med omkring 744 milliarder kroner.

Kilder tæt på forhandlingerne siger til nyhedsbureauet Reuters, at aftalen vil indebære, at de banker og fonde, der har købt græske obligationer, taber omkring 65-70 procent.

Meget står på spil i forhandlingerne. Skulle det ikke lykkes at nå til enighed med de private investorer, vil frygten for en egentlig statsbankerot stige.

Men hvis kreditorerne accepterer en aftale, er vejen også banet for en udbetaling fra den redningspakke på 130 milliarder euro, som Grækenland indgik aftale om i oktober med Den Internationale Valutafond (IMF), EU og Den Europæiske Centralbank.

Forhandlingerne i Athen blev genoptaget fredag aften, men er nu udsat til lørdag.

- Vi fortsætter i morgen, siger den græske finansminister Evangelos Venizelos. Modparten, Institute of International Finance, der forhandler på vegne af de private investorer, antyder, at en aftale er tæt på at blive indgået.

- Elementerne i en aftale er ved at falde på plads, udtaler IIF.

/ritzau/

Forhandlingerne mellem Grækenland og de private investorer om eftergivelse af gæld trækker ud.

Offentliggjort Sidst opdateret