Sarkozy og Merkel forsøger at glatte ud

Frankrigs præsident og Tysklands forbundskansler forsøger under et topmøde i Berlin igen at vise fælles front til støtte for euroen.

Præsident Nicolas Sarkozy siger på et fælles pressemøde med kansler Angela Merkel, at den nye euro finanspagt, der var resultat af det kaotiske EU-topmøde i december, skal være klar til underskrift 1. marts.

Samtidig forsøger de to at flytte fokus fra den øgede budgetdisciplin, der er finanspagtens hovedformål, til nu også i høj grad at forsøge at sikre øget vækst og beskæftigelse i eurozonen. Det er tema for et ekstraordinært EU-topmøde 30. januar.

Sarkozy understreger i sine kommentarer, at det ikke nytter noget for Europas fremtid, hvis Tyskland og Frankrig er uenige. Men det fremgår af pressemødet, at de stadig ikke helt kan enes om den kontroversielle finansskat.

Den franske præsident understregede i fredags, at han er klar til at gå enegang og indføre skat på aktie- og obligationshandler i Frankrig, hvis ikke det lykkes at få de øvrige EU- eller eurolande med. Merkel har kraftigt advaret mod fransk enegang.

Men Merkel siger mandag, at hun personligt er tilhænger af idéen om skatten og kan acceptere, hvis den kun bliver indført i de 17 eurolande frem for i samtlige 27 EU-lande. Hun understreger dog også, at der ikke er enighed i hendes egen regering.

De to ledere er på mødet også enedes om at sætte mere fart i oprettelsen af den permanente krisefond for euroen, ESM, som skal afløse den midlertidige fond, EFSF.

- Vi er klar til at undersøge, (...) i hvor høj grad og hvordan vi kan accelerere vores indbetalinger og på den måde igen klart vise vores tillid til og støtte til euroen, siger Merkel.

Sarkozy glæder sig over nye tal, der viser, at det franske budgetunderskud for 2011 bliver fire milliarder euro mindre end ventet.

/ritzau/

Den nye euro finanspagt skal være klar til underskrift 1. marts, siger Frankrigs præsident på besøg i Berlin.

Offentliggjort Sidst opdateret