Sarkozy: Udlever Gaddafis spionchef

Muammar Gaddafis spionchef eftersøges i Frankrig for sin rolle under et angreb på et fransk passagerfly i 1989, der kostede 170 mennesker livet.

- Denne anholdelse vil i de kommende timer føre til et krav fra Frankrig til de mauretanske myndigheder om, at han tilbageholdes med henblik på udlevering, lyder det i en erklæring fra den franske præsident.

Senussi blev anholdt natten til lørdag, da han landede med et fly i Mauretaniens hovedstad, Nouakchott. Han havde et falsk pas udstedt i Mali på sig.

Libyen gør også krav på at få ham udleveret.

Den 62-årige Senussi og fem andre libyske hemmelige agenter og diplomater blev i 1999 dømt in absentia i Frankrig for at have anbragt en bombe i et passagerfly fra selskabet UTI.

Flyet var lettet fra Brazzaville i Congo og skulle via en mellemlanding i Tchad ende i Paris den 19. september 1989.

En bombe om bord fik flyet til at styrte ned i Sahara-ørkenen.

/ritzau/AFP

Foto: Lionel Bonaventure /Scanpix

Præsident, Nicolas Sarkozy, roser det vestafrikanske land Mauretanien for at have anholdt Libyens tidligere spionchef, Abdullah al-Senussi, og beder om at få han udleveret til Frankrig.

Offentliggjort Sidst opdateret