Schweiz oplever stigning i cyberangreb før Ukraine-fredsmøde
Schweiz' regering afholdt mandag pressemøde før fredskonference 15. til 16. juni. Foto: Stefan Wermuth/Ritzau Scanpix
Rusland blev aldrig inviteret til Ukraine-møde i Schweiz, hvor der meldes om cyberangreb og misinformation.
Schweiz har registreret en stigning i mængden af cyberangreb og misinformation før en stor Ukraine-konference i landet.
Det oplyser regeringen i Schweiz mandag ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Mødet - der har fået kritik fra Rusland, som ikke deltager - skal afholdes 15. til 16. juni i byen Luzern.
Schweiz kalder det trods manglende russisk deltagelse en fredskonference, og omkring 90 lande og organisationer har bekræftet, at de deltager
Den schweiziske præsident, Viola Amherd, siger ved et pressemøde, at der i de seneste uger har været flere cyberangreb i landet.
Af journalister bliver hun ved pressemødet spurgt, hvad hendes regering gør ved en række personlige angreb mod hende i russiske medier.
- Vi har ikke indkaldt ambassadøren, siger hun ifølge Reuters.
- Det er det, jeg ønsker, for misinformationskampagnen er så ekstrem, at man kan se, at kun meget lidt af det afspejler virkeligheden.
Omkring 4000 militærfolk ventes udstationeret ved mødet for at hjælpe med sikkerhed, transport, overvågning og lignende, siger embedsmænd ifølge nyhedsbureauet AP.
Rusland blev ifølge Schweiz aldrig inviteret til mødet. På forhånd havde Rusland angiveligt signaleret, at det ikke ønskede at deltage.
Imens har Rusland, der i februar 2022 invaderede Ukraine, kaldt mødet en vestlig propagandabegivenhed.
Men diplomater og den schweiziske regering tror potentielt, at mødet kan bane vej for eventuelle forhandlinger med Rusland.
- Det handler ikke om propaganda, siger den schweiziske præsident ifølge AP.
- Det handler om grundlaget for humanitær bistand leveret af Schweiz for at fremme fred og for at give en platform for at indlede dialog.
Omkring 40 verdensledere - altså stats- og regeringsledere - ventes at deltage. Det skriver nyhedsbureauet dpa.
Brasilien og Kina har sagt, at de ikke vil deltage, medmindre både Rusland og Ukraine er til stede. Det siger schweiziske embedsmænd ifølge dpa.
Imens ventes Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, at deltage. Ukraine har den seneste tid været presset på slagmarken.
Flere af verdenslederne ventes at rejse direkte fra G7-møde i Italien, som starter torsdag, til konferencen. Det gælder blandt andre Tysklands forbundskansler, Olaf Scholz.
USA's præsident, Joe Biden ventes ikke at deltage. Han sender i stedet vicepræsident Kamala Harris.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde