Seks tibetanere sætter ild til sig selv
Foto: Strdel /Scanpix
Strdel /Scanpix
Mindst seks tibetanere har sat ild til sig selv i Kina i en hidtil uset demonstration mod det enerådende kommunistparti, der torsdag indledte sin partikongres, oplyser den tibetanske eksilregering.
- Vi kan bekræfte seks tilfælde af selvafbrændinger, siger Dicki Chhoyang, der er informationsminister i eksilregeringen, der holder til i den indiske by Dharamshala.
Hun siger, at afbrændingerne fandt sted onsdag.
Tre af de bekræftede selvafbrændinger har fundet sted i de tibetansk beboede områder i Aba-regionen i Sichuan-provinsen, hvor der tidligere også har været demonstrationer.
En fjerde er sket i Huangnan-præfekturet i Qinghai-provinsen.
- Selvafbrændingerne i Tibet er et råb om hjælp til det internationale samfund, til den kinesiske regering og til det kinesiske folk, tilføjer Chhoyang.
Radio Free Asia oplyser, at den femte og sjette afbrænding fandt sted i den autonome region Tibet. Blandt de døde er en ung mor.
Det kinesiske kommunistparti er torsdag samlet til åbningen af sin 18. kongres i Beijing, hvor der skal udpeges nye ledere i det traditionelle magtskifte i toppen, som finder sted hvert 10. år.
Mindst 69 etniske tibetanere, heraf mange munke og nonner, har siden februar 2009 sat ild til sig selv i Kina for at protestere mod, at magthaverne i Beijing regerer i Tibet.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde