Selskab om nedskudt fly: Ruten skulle være sikker
Det nedstyrtede passagerfly i Ukraine fløj en rute, som var blevet erklæret sikker af FN's luftfartsorganisation, Icao.
Det fortæller Malaysia Airlines, som drev Boeing 777-flyet, der blev skudt ned i det østlige Ukraine, da det var på vej fra Holland til Malaysia.
- Den normale flyrute var tidligere blevet erklæret sikker af Icao. Det Internationale Lufttransportforbund (Iata) har oplyst, at luftrummet, som flyet fløj igennem, ikke var genstand for nogen restriktioner, skriver flyselskabet på sin hjemmeside.
Her bekræfter Malaysia Airlines også, at man ikke modtog noget nødopkald, inden flyet styrtede.
Det lyder nu, at der var i alt 298 personer om bord på flyet - herunder 283 passagerer samt 15 besætningsmedlemmer. Tre af passagererne var spædbørn. Tidligere mente man, at der havde været 295 om bord.
Størstedelen af de dræbte er hollændere, mens der fortsat mangler at blive fastsat en nationalitet på 41 af passagererne.
Malaysia Airlines vil nu benytte alternative ruter for alle sin fly i Europa.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned