Selvmordere i ambulancer dræber over 20 i Irak
En irakisk officer kører forbi brændende oliefelter i området ved Mosul, hvor en offensiv mod IS fortsætter. Selvmordsbombere dræbte søndag over 20 mennesker i andre irakiske byer. Foto: AP/Felipe Dana
AP/Felipe Dana
To angreb ryster byerne Tikrit og Samarra, mens al fokus er på sikkerhedsstyrkernes offensiv i Mosul.
Selvmordsbombere i ambulancer fyldt med sprængstoffer detonerede søndag deres bomber ved en kontrolpost og en parkeringsplads for shiamuslimske pilgrimme i to irakiske byer.
Over 20 blev dræbt og over en snes andre blev såret.
En embedsmand siger til det officielle nyhedsbureau Isna, at to iranere er blandt de dræbte i Samarra.
De to angreb fandt sted i byerne Tikrit og Samarra, mens al fokus er rettet mod de irakiske sikkerhedsstyrkers offensiv mod Islamisk Stat i storbyen Mosul i den nordlige del af landet.
En talsmand for myndighederne i Salahuddin-provinsen, Ali al-Hamdani, siger til nyhedsbureauet AFP, at selvmordsbomberen udløste en bilbombe ved en kontrolpost i myldretiden tidligt søndag.
Selvmorderen detonerede sin bombe ved byens sydlige indfaldsvej og dræbte mindst 13.
- Fem kvindelige studerende, en anden kvinde og tre politimænd er blandt de dræbte, siger talsmanden.
Angrebene synes at være et led i en serie af afledningsangreb, som sunnimuslimer har iværksat under Mosul-offensiven mod blandt andet den kurdisk-kontrollerede by Kirkuk, Bagdad og andre byer.
Ved et andet angreb blev en bilbombe bragt til eksplosion ved en parkeringsplads nær et af Shiamuslimernes helligste steder, al-Askari-moskeen i Samarra, som ligger syd for Tikrit. Mindst 10 iranere blev dræbt.
Det var også en ambulance, som blev brugt ved bombeanslaget i Samarra.
Myndighederne i begge byer frygter flere angreb og har indført udgangsforbud.
Irakiske specialstyrker foretager søndag nye fremstød mod Islamisk Stats enheder i Mosul. Militæret har stødt på hårdere modstand end ventet.
Irakiske elitestyrker kæmpede lørdag mod IS-jihadister i Mosuls gader, mens hæren og politiet angreb IS i en by syd for storbyen. Der er endnu ikke sket en masseudvandring fra Mosul, som mange nødhjælpsgrupper har advaret om.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde