Det oplyser talsmanden Jihad Makdisi fra det syriske udenrigsministerium ifølge nyhedsbureauet AFP.
Ifølge Det Syriske Observatorium for Menneskerettigheder er der tale om en bilbombe, som har anrettet stor materiel skade, da den eksploderede i nærheden af hovedkvarteret for militæret og luftvåbnets efterretningstjeneste i byen.
Billeder fra den statslige tv-kanal viser store blodpletter på jorden, smadrede bygninger og biler og røg, der stiger til vejrs.
Angrebet er det første af sin art i Deir Ezzor, siden den folkelige opstand mod præsident Bashar al-Assad brød ud i marts sidste år.
FN-observatørerne, som netop nu befinder sig i Syrien for at holde øje med den skrøbelige våbenhvile, har besøgt bombestedet, lyder det.
Mindst 10.000 personer har mistet livet i den 14 måneder lange konflikt.
Syriske styrker bombarderede torsdag oprørsgrupper i byen Rastan, siger oppositionen.
Rami Abdel Rahman fra Det Syriske Observatorium for Menneskerettigheder siger, at mindst 30 granater ramte Rastan tidligt torsdag.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde